دکتر صالح محبی 4 عمل گوش 4 نشانه های سرطان گوش
مدت زمان مطالعه4 دقیقه

نشانه های سرطان گوش

برچسب ها:
مدت زمان مطالعه4 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

نشانه های سرطان گوش

یکی از سوالاتی که اغلب مراجعین از دکتر صالح محبی دارند در رابطه با بیماری های تومورال گوش است . اگر شما هم در این رابطه اطلاعات کافی ندارید بهتر است ادامه مطلب را مطالعه کنید .
قبل از هر چیز باید گفت، تومور های گوش خیلی شایع نیستند، پس نگرانی بیش از اندازه در این رابطه بی مورد است و صرفا جهت آگاهی عموم در رابطه با تومورهای گوش صحبت می کنیم .

تومور گوش

تومور گوش بیماری بسیار نادر است و خیلی به ندرت دیده می شود اما در صورت وجود، هر گونه بیماری های تومورال گوش بسیار پر اهمیت هستند .

قسمت های مختلف گوش

گوش از قسمت های مختلفی تشکیل شده است:
گوش خارجی به ناحیه از گوش که از بیرون دیده می شود می گویند .
بعد از این ناحیه کانال و پرده گوش است که محفظه گوش میانی است و حفره گوش در این ناحیه وجود دارد و از پایین به سمت بینی راه دارد.
در قسمت داخلی گوش هم حلزون گوش و اعصاب گوش قرار دارند .
همینطور که گوش از قسمت های مختلفی تشکیل شده است بیماری ها در هر ناحیه از گوش متفاوت هستند،بیماری های قسمت خارجی گوش که بیشتر بیماری های مربوط به پوست هستند، افرادی که مبتلا به بیماری های پوستی هستند ممکن است گوش آن ها نیز درگیر شود . در این شرایط همچون بیاری های پوست ممکن است خارش گوش، پوسته پوسته شدن گوش در این افراد شایع باشد، تا یک سری از بیماری های پوستی نگران کننده همچون تومور های سنگ فرشی، ملانوم و … که درمان در این موارد جراحی است و لازم است ناحیه درگیر کامل و با حاشیه مناسب برداشته شود.

نشانه های سرطان گوش

نشانه های سرطان گوش

در مواردی بر اساس وسعت بیماری ممکن است لازم باشد رایوتراپی یا شیمی درمانی هم برای بیمار تجویز گردد .
اما در رابطه با گوش میانی شرایط کمی متفاوت است،بیشتر تومور های این ناحیه خوش خیم هستند، به دلیل وضعیت خونرسانی که در این ناحیه وجود دارد معمولا تومور ها عروقی و حجیم هستند. درمان برای تومور های گوش میانی همچنان جراحی است ولی از آنجا که تومور های این ناحیه خوش خیم هستند این فرصت وجود دارد که پزشک بررسی های تشخیصی و تکمیلی با کمک سی تی اسکن و MRI انجام شود .
بعد از بررسی ها در صورتی که شرایط وخیم نباشد، به بیمار فرصت داده می شود تا براساس وضعیت او تصمیم گیری انجام شود. به طور مثال هر تومور گلوموس وفولار گوش به دلیل عوارض زیاد درمان ، این فرصت به بیمار داده می شود که در رابطه با درمان تصمیم بگیرد .

بیشتر بخوانید
سرطان گوش

 

دکتر صالح محبی متخصص گوش و حلق و بینی – جراحی سر و گردن، فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۲۲۰۸۹۷۵۸-۲۲۰۷۹۶۲۴ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر صالح محبی مراجعه نمایید .

علائم تومور های گوش

علائمی که ممکن است در رابطه با بیماری های تومورال گوش، بیمار با آن مواجه شود، در هر ناحیه متفاوت است. به طور مثال در ناحیه گوش خارجی این علائم شامل کیپ بودن گوش، زخم روی گوش و… می باشد .

 

اما در رابطه با گوش میانی علائم معولا همراه با کاهش شنوایی گوش، احساس پری گوش، احساس ضربان و نبض در این ناحیه می باشد . در موارد بدخیم بیماری های گوش گاهی ممکن است خوردگی ایجاد کنند، که طبیعتا سبب می شود نوع کاهش شنوایی در این موارد متفاوت باشد، آسیب به حلزون گوش و… نیز دیده شود .

درمان تومور در نواحی مختلف گوش

همانطور که گفته شد قسمت داخلی گوش همان قسمتی است که حلزون گوش در آن ناحیه قرار گرفته است.این ناحیه یک قسمت تعادلی و یک قسکت شنوایی دارد که ممکن است، در طی بیماری هر کدام از این قسمت ها درگیر شوند . بر اساس درگیری هر ناحیه علائم بیمار متفاوت است. در صورت درگیری قسمت تعادلی، بیمارممکن است علائمی مثل سرگیجه و عدم تعادل داشته باشد . در صورتی که خود حلزون درگیر باشد، فرد علائمی مثل کاهش شنوایی گوش دارد.
در نتیجه کلام می توان گفت درمان در موارد بیماری های مربوط به گوش با توجه به ناحیه درگیر و علائم متفاوت است، اما طبیعتا درمان با روش جراحی انجام می شود، همچنین ممکن است درمان های تکمیلی مثل شیمی درمانی بر اساس مورد و نوع و محل تومور تعیین گردد .

بیشتر بخوانید
آیا کرونا از راه گوش منتقل می شود؟
متخصص گوش، حلق و بینی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

Call Now Buttonتماس با پزشک