۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

گرفتگی بینی

گرفتگی بینی

علت گرفتگی بینی چیست؟
درمان گرفتگی هنگام خواب چگونه است؟
درمان گرفتگی بینی نوزادان به چه شیوه ای انجام می شود؟
یکی از سوالات  مهمی که بیماران می پرسند، در خصوص گرفتگی بینی است. ذکر این نکته مهم است که در هنگام تنفس ،از یک سمت بینی جریان هوا به طور طبیعی انجام می شود. یعنی در هر زمان اگر تنفس کنیم یک سمت بینی بارزتر می باشد و تردد هوا از ان سمت انجام می شود. بعد از گذشت ۲ الی ۳ ساعت این مسیر تغییر پیدا می کند و در سمت دیگر تردد هوا صورت می گیرد.
بنابراین اگر فردی اظهار کند که از یکی از راه های بینی نفس می کشد و جا به جایی در راه های تنفسی انجام شود، این امر طبیعی است و اصلا جای نگرانی ندارد. در صورتی که همیشه یک سمت بینی مسدود باشد و سمت مقابل باز باشد، حتما یک تنگی  یا مقاومتی در مسیر وجود دارد که باید بررسی شود. افرادی که انحراف بینی و یا تنگی بینی در مسیر دارند، این جریان متناوب  هوا را نسبت به افرادی که این مشکلات را ندارند، ممکن است بهتر متوجه شوند. زیرا این گروه از افراد جریان متناوب هوا را در بینی خود احساس نمی کنند.
گرفتگی بینی

دلایل گرفتگی بینی

عدم وجود توربولانس هوا

یکی از بهترین لذت های خوب زندگی نفس کشیدن و احساس نفس کشیدن می باشد. در افرادی که طی جراحی تیغه بینی را برداشته اند (عمل های قاعده جمجمه یا بعضی بیماریها) و مسیر بینی بزرگتر و بازتر شده است، همیشه احساس گرفتگی در بینی می کنند. علی رغم  اینکه این مسیر همیشه باز است. چون در این گروه از افراد جریان هوا به صورت خطی عبور نمی کند و یک توربولانس مناسب  وجود ندارد و در فرد احساس احتباس هوا به وجود می آید. با این که هوا به راحتی قابل جا به جایی است ،فرد  احساس گرفتگی بینی می نمایند.  در صورت وجود مقدار بسیار کم مقاومت هوا در این مسیر، احساس بهتر تنفس و لذت بردن از نفس کشیدن در فرد ایجاد می کند.

ایرادات داخلی بینی 

نکته مهم دیگر این است که قسمت های مختلف بینی، می تواند باعث ایجاد مقاومت در راه های تنفسی و جریان هوا و سختی تنفس شوند. به همین دلیل باعث می شوند تا تنفس از راه دهان انجام شود و فرد احساس کند که میزان اکسیژن کافی به بدن فرد نمی رسد. این گروه از افراد احساس خشکی در گلوی خود می کند و آب دهان بیشتر بخار می شود. طبیعتا برای کودکان بروز این مشکل با افزایش قوس کام دهان و یا تغییر حالت در دندان ها و قیافه مواجه می شود. از نظر متخصص گوش و حلق و بینی، تنفس دهانی همیشگی اصلا قابل قبول نیست .
در افراد بزرگسال این مشکل با ایجاد خرخر و یا در برخی از افراد بروز عفونت در گلو و لوزه ها  از نشانه های مقاومت اجزای داخلی بینی در مقابل جریان هواست. به همین دلیل توصیه می شود تا برای کاهش و یا جلوگیری از این عوارض، این ایرادات برطرف شود.

کم بودن میزان حجم بینی

در بررسی هایی که در خصوص گرفتگی های بینی توسط متخصص گوش و حلق و بینی انجام می شود، راه های هوایی، میزان حجم وارد شده و جحم داخل بینی اندازه گیری می شود. زیرا برخی از افراد به دلیل آن که بینی کشیده ای دارند، حجم کلی بینی شان کمتر است. پس در این افراد کم بودن میزان حجم ورودی هوا منطقی و مسیر هوا طبیعی است. ممکن است گروهی از افراد دارای ورودی بینی تنگی باشند و پره های بینی خیلی چسبیده و نزدیک به هم می باشد. یا ممکن است بینی حالتی افتاده و نوک بینی حالتی عقابی داشته باشد. این حالات سبب شده است تا زوایای ورودی بینی تنگ تر شود.

تیغه بینی و انحراف بینی

بخش بعدی که ممکن است باعث ایجاد احساس گرفتگی بینی شود، بخش های میانی بینی است. این بخش شامل تیغه بینی که خط وسط بینی است و بینی را به دو قسمت مساوی تقسیم کرده است. در صورت بروز انحراف در این تیغه ممکن است فرد با مشکل رو به رو شود. در صورتی که این انحراف در پایین و کف بینی باشد، علت اصلی در بروز مشکل در تنفس می شود. در صورتی انحراف در قسمت های بالایی بینی کمتر دیده می شود و بیشترین انحرافات موثر در قسمت میانی و پایین بینی مشاهده می شود.

شاخک های بینی

در دو طرف قسمت های بینی، شاخک هایی وجود دارد که هر طرف بینی دارای ۳ شاخک می باشد. که شامل شاخک های فوقانی، میانی و تحتانی است. این شاخک ها حالتی گرد دارد و ممکن است در بینی فرد متورم شود و مجددا به حالت اولیه خود برگردد. بروز این حالت بسیار عادی است. در صورتی که این تورم حالتی ادامه دار داشته باشد، باید تحت نظر و درمان متخصص گوش و حلق و بینی قرار گیرد. زیرا ممکن است باعث شود تا فرد به گرفتگی بینی شدید دچار شود.
تنگی خلف بینی:
از جمله موارد دیگری که موجب می شود تا در بینی گرفتگی ایجاد شود، تنگی خلف بینی است. این عارضه خیلی شایع نیست. بیشتر در نوزادان تازه متولد شده دیده می شود(آترزی کوان). در صورتی که این تنگی خلف بینی در بینی نوزاد دو طرفه باشد، درمان به صورت اورژانسی باید انجام شود. در صورتی که این گرفتگی یک طرفه باشد با درمان های طبی قابل کنترل است.

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

راه های ارتباطی

  • ۰۲۱-۲۲۰۷۷۱۴۰
  • ۰۹۱۹۸۰۵۵۴۲۰
  • صفحه اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی پولیپ بینی+ مزایا

جراحی پولیپ بینی+ مزایا

جراحی پولیپ‌های بینی یکی از روش‌های درمانی قطعی این بیماری است جراحی برای برداشتن پولیپ با تجویز پزشک متخصص گوش،حلق و بینی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *