۲۲۰۸۹۷۵۸ – ۰۲۱-۲۲۰۷۹۶۲۴
تهران، سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، پلاک 78، ساختمان سعادت، واحد 4
دکتر صالح محبی / لوزه / لوزه و لوزه سوم
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

لوزه و لوزه سوم

لوزه و لوزه سوم

بزرگی لوزه های کامی یا حلقی و لوزه بینی حلقی یا لوزه سوم در سنین کودکی بسیار شایع است.

لوزه ها غده های لنفاوی هستند که در سنین مردمی مانع از ورود میکروبها به بدن شده و بعنوان یک علامت، عفونت بزرگی و التهاب از خود بروز می نمایند. با افزایش سن بتدریج این اثر کمتر شده و بافتها کوچک شده و فیبروز می شوند. آلرژی یا عفونتهای مکرر مانع از این سیر طبیعی می گردد.

در صورت تکرار عفونت و التهاب لوزه ها بزرگ شده و بصورت علایم انسدادی یا علایم التهابی یا عوارض آن خود را بروز می دهند.

لوزه سوم معمولا بصورت انسداد بینی، تنفس دهانی، تغییر رشد دندانها و فک و قوس کام و گاهی تبهای مکرر و گاهی نا معلوم خود را نشان می دهد.

بزرگی و التهاب این قسمت که پشت بینی قرار گرفته است می تواند به سینوزیت مکرر و درگیری گوش بصورت عفونت حاد مکرر یا ترشح پشت پرده گوش منجر و باعث کاهش شنوایی کودک شود.

جدا کردن لوزه

در موارد بزرگی لوزه کامی یا حلقی علایم بعلت فضای بهتر حلق بیشتر بصورت التهابی است، بطوری که با درد و عفونت مکرر و مصرف مکرر آنتی بیوتیک یا تزریق پنی سیلین خود را نشان می دهد. در مواردی که لوزه بزرگ باشد گاهی مشکل در بلع لقمه و همچنین خرخر ایجاد می کند.

غالبا بزرگی این سه لوزه با هم دیده می شود. گاهی لوزه سوم به تنهایی بزرگ می شود و در این موارد گرافی لوزه کمک کننده خواهد بود.

لوزه زبانی

لوزه دیگری بنام لوزه زبانی هم وجود دارد که کمتر علامت دار شده و غالبا نیاز به مداخله ای ندارد.

جراحی لوزه

درمان اصلی مدیریت مشکل بیمار با دارو می باشد. ولی در مواردی که تعداد دفعات عفونتها زیاد باشد مثلا ۶ بار در سال، یا ۴بار در طی هر سال از دو سال قبل و یا شدت علایم زیاد باشد، جراحی برداشتن لوزه ها توصیه می شود تا به بهبود علایم و کاهش عوارض کمک نماید.

جراحی لوزه سوم با تراشیدن آن و جراحی لوزه کامی معمولا با برداشتن آن انجام می شود.

لیزر بعلت درد زیاد در این عمل جایگاه زیادی ندارد. امروزه به روش امواج رادیویی نیز انجام می شود ولی ارجحیت آن بر روشهای معلوم قطعی نیست، فقط کمی درد کمتر و احتمالا خونریزی حین عمل کمتر را می توان ذکر نمود.

جراحی از طریق دهان و زیر بیهوشی انجام می شود.

بعد از هوشیاری کامل و بعد از عمل بیمار می تواند با رژیم نرم و خنک تغذیه را شروع نماید. جهت کاهش درد از مسکن استفاده می شود و آنتی بیوتیک نیز چند روز توصیه می گردد.

بتدریج در محل عمل لایه ای سفید رنگ ایجاد می شود که نباید با عفونت اشتباه شود و پس از ترمیم کامل دیگر موردی نخواهد داشت.

بعلت شانس خونریزی بعد از عمل تا سه هفته بالخصوص انتهای هفته اول بهتر است بیمار در دسترس باشد و از غذاهای سفت و با احتمال زخمی یا خراشاندن حلق پرهیز نماید در جراحی لوزه سوم تقریبا جراحی بدون درد است.

برداشتن لوزه (تونسیلکتومی)

عمل جراحی لوزه چیست؟
هزینه جراحی لوزه سوم چقدر می شود؟
آیا جراحی لوزه به مراقبت های خاصی نیاز دارد؟
آیا جراحی لوزه عوارض حادی را به همراه دارد؟

لوزه توده ای متشکل ازسلول خود ایمنی است که در غدد لنفاوی شکل می گیرد و در دهان و دریچه های بینی ایجاد می شود و درمان آن به صورت، برداشتن و حذف آن می باشد که می توان برای تونسیلیت  (التهاب لوزه کامی) مزمن در نظر گرفت این کار حتی در افراد مبتلا به اختلال انعقادی همزمان که به اقدامات جایگزینی مناسب نیاز دارند، انجام می گیرد.
برداشتن لوزه برای بیماری های زیر اندیکاسیون دارد صورت می گیرد، از جمله:
• تونسیلیت مزمن
• تونسیلیت عودکننده
• آبسه دور لوزه
• انسداد راههای تنفسی
• علائم کانونی لوزه زاد یا متعاقب تونسیلیت
• هیپروتروفی شدید لوزه که موجب انسداد مکانیکی می شود.
• وجود ظن به یک تومور لوزه (قطعی)
اندیکاسیون های نسبی عبارتند از:
ناقلین مقاوم باسیل دیفتری
بوی بد و مقاوم دهان براثر تولید بیش از حد توپی های لوزه ای
عقده های لنفاوی گردنی مبتلا به سل (نوع گاوی) که در آن، لوزه یک محل ورود احتمالی است.

برداشتن-لوزه

کنترااندیکاسیون ها عبارتند از فارنژیت خشک، لوسمی،بیماری های عمومی جدید نظیر سل یا دیابت و فرآیندهای زخمی یا تخریبی که به فراتر از لوزه گسترش یابند (به شرطی که تشخیص تایید نشده باشد) در برخی موارد، شکاف کام نیز یک کنترااندیکاسیون یا ممنوعیت است.
سن بیمار در موارد مشکوک، یک منع نیست. قبل از برداشتن لوزه، به ویژه در اطفال، سبک و سنگین کردن تعادل بین ملاحظات ایمونوبیولوژیک و یافته های پاتولوژیک موضعی ضروری است.
برداشتن لوزه را در جراحی می توان تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد. تونسلیکتومی معمولا با بیهوشی همراه با لوله گذاری در حالت اکستانسیون سر انجام می گیرد. یک برش در ستون گلوگاهی قدامی ایجاد و لایه بافت همبند بین پارانشیم لوزه و عضلات تنگ کننده حلق نمایان می شود. سپس لوزه با ترکیبی از دیسکسیون تیز و غیر تیز که از قطب فوقانی تا قاعده زبان کشیده شده و ستون های گلوگاهی را حفظ می کند، آزاد می شود. کل بافت لوزه باید برداشته شود. بند آمدن خون، با فشار، لیگاتور انجام می گیرد. سپس همین اقدامات در طرف مقابل انجام می گیرد.
عوارض شامل خونریزی است که ممکن است تا روز چهاردهم بعد از جراحی روی دهد.
از آن جایی که تونسیلکتومی شایع ترین جراحی در حوزه گوش و حلق و بینی است در نتیجه برای این جراحی باید به یک متخصص گوش و حلق و بینی حاذق مراجعه شود تا با تمام تلاش هایی که اعمال می کند از خطر خونریزی در حین عمل بکاهد و با استفاده از روش های جراحی و ابزار ابتکاری صورت می پذیرند. نشان داده شده است که خطر کلی خونریزی را در روش های جراحی مختلف و در بین افراد متفاوت بصورت متفاوتی رخ می دهد.

برخی از خدمات دکتر صالح محبی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکترصالح محبی جراح  بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۱]
دکتر صالح محبی

دکتر صالح محبی

فلوشیپ جراحی قاعده جمجمه از آلمان
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی قاعده جمجمه و سرطان (مرکز پزشکی هانوفر MHHو مرکز علوم اعصاب هانوفر INI)
هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از سال ۱۳۹۵
دکترای تخصصی علوم اعصاب بالینی (PhD)- دانشگاه علوم پزشکی تهران (پروژه مشترک ایران- آلمان)
مدرک برد تخصصی گوش حلق بینی-جراحی سر و گردن از دانشگاه علوم پزشکی ایران ۱۳۸۲-۱۳۸۶
برچسب ها:
مقالات مرتبط
برداشتن لوزه (تونسیلکتومی)

برداشتن لوزه (تونسیلکتومی)

عمل جراحی لوزه چیست؟ هزینه جراحی لوزه سوم چقدر می شود؟ آیا جراحی لوزه به مراقبت های خاصی نیاز دارد؟ آیا جراحی لوزه عوارض...

بیماری دیفتری یا خناق چیست؟

بیماری دیفتری یا خناق چیست؟

بیماری دیفتری یا خناق چیست؟ لارنژیت زیر گلوتی حاد،علائم بالینی شامل سرفه خشک شدید، خشونت  صدا،  استریدور  دمی یا  یازدمی ...

التهاب حاد لوزه

التهاب حاد لوزه

التهاب لوزه یکی از عارضه هایی است که همه افراد ممکن است آن را تجربه کرده باشند. التهاب لوزه در بیشتر مواقع در کودکان رخ...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *